SEBEPSİZ KISIRLIK, İNFERTİLİTE

Infertility 1

Sebepsiz Kısırlık, İnfertilite

İnfertilite nedeniyle doktara müracat eden çiflerde bazen kadında veya erkekte hiçbir soruna rastlanmayabilir.Bu şekilde başvuran çiftlerin sayısı yaklaşık %15 e varmaktadır.bu duruma  açıklanamayan infertilite (sebebi bilinmeyen kısırlık) yada izah edilemeyen infertilite denir.

Bu çiftlerin doktora başvurusu sonucunda hem kadına hem erkeğe yapılan bütün tahliller, hormon tahlilleri, sperm tahlili,  ultrason, histerosalpingografi (rahim filmi), laparoskopi(?) normal sonuç vermiştir.Ancak açıklanamayan bir sorun bulunmaktadır.Günümüzde henüz  teknoloji  bu sorunları saptayamamaktadır. Bütün tahlilleri normal hastalarda açıklanamayan infertilite teşhisinin konulması için laparoskopi yapılması ve bunun da normal bulunması her zaman şart değildir.

Tedavi:
Sebepsiz infertilitede tedavi sırası hakkında farklı öneriler olsa da genellikle kullanılan tedavi şekilleri şunlardır:
Çiftlerin yaşam tarzlarını değiştirerek sitresten uzak alkol ve sigara kullanımlarının sonlandırılması ve fazla kilolardan kurtulması önerilerek 1 yıl süre beklenmesi.Bu süreç içerisinde araştırmalarda çiftlerin %10-20’sinde 1 yıl içerisinde kendiliğinden hamilelik oluştuğu gösterilmiştir
Endometriozis şüphesi varsa laparoskopi yapılabilir.

Yumurtlama tedavileri (ovulasyon indüksiyonu) ve aşılama

Açıklanamayan infertilite tüp bebek tedavisinde en başarılı ve en pahalı yöntemdir.

Tedavi sırası genellikle şu şekilde önerilmektedir:
Kadının yaşı 35 in altında ise yapılan tetkiklerde over rezervi iyi ise, infertilite süresi 2 yıldan az ise bir yıl kendi kendilerine gebelik deneyebilirler ve sonrasında 3 ay ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) + aşılama tedavisi. 3 ayda gebelik oluşmaz ise daha sonra tüp bebek uygulaması.
Kadının yaşı 35’den büyükse veya infertilite süresi 2 yıldan fazla ise veya over rezervi düşük ise beklemeden 3 ay ovulasyon yumurtlama tedavisi + aşılama. 3 ayda gebelik oluşmaz ise tüp bebek uygulaması önerilmektedir.

İçerik Etiketleri:
· ·
İçerik Kategorileri:
Sağlık

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar