Sirkenin 10 Temizlik Mucizesi

Sirkenin 10 Temizlik Mucizesi

Bazılarımız sirke ile temizlik nasıl yapılır diye sorduğuna eminim. Sirkeyi bir çoğumuz sadece mutfağımızda salatalarımızı lezzetlendiren bir sos gibi görürüz ama sirke hem sağlık açısından hemde gündelik hayatımızda bir çok pratik çözümüyle hayatımızın vazgeçilmezi olmaya aday.

Pek çoğumuz üzüm sirkesi yada elma sirkesini kullanmışızdır fakat beyaz sirke diğer adıyla sirke ruhu özellikle temizlik ve pratik çözümlerde bire birdir. Eskiden pek görmediğimiz beyaz sirke bugün marketlerde hatta bakkallarda dahi satılmaktadır.

Beyaz sirke ya da diğer adıyla sirke ruhunun adı şeffaflığından gelmektedir.  Beyaz sirke şeker pancarı ya da mısır şekerinden üretilir ve üzüm yada elma sirkesine göre kolay üretilebilen bir sirke olmasından ötürü maliyeti diğer sirkelerden ucuzdur. Ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlasada yurt dışında çok yaygın ve çok ucuz bir sirkedir.

Beyaz sirke farklı kullanım şekilleri olan bir sirkedir. Tadı ve kokusu bildiğimiz sirkeler kadar yoğun ve keskin değildir. Hem yemeklerde güzel bir lezzet hemde temizlikte doğal bir çözüm olarak vazgeçilmezdir. Yurt dışında genelde doğal temizlik malzemesi olarak ve mutfakta yemeklerde kullanılır. Kimyasal temizleyicilere karşı çevreci, doğal ve etkili bir alternatif olmaktadır. Dezenfekte etmede, koku gidermede ve kireç çözmede doğal temizleyicidir. Beyaz sirke ile temizlik kimyasal temizleyicilere göre çok sağlıklıdır. Alerjik bünyesi olan kişilerin, çocukların, yaşlıların ve evcil hayvanların yaşadığı ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Doğaya, çevreye ve sağlığa hiç bir olumsuz etkisi olmayan tamamen organik bir temizleyicidir.

Videomuzda 1-2 uygulama hariç neredeyse tümünde beyaz sirke kullanılmıştır. Temizlikte kullanılmasının en büyük etkeni hem renksiz hemde daha asidik oluşudur. Ama daha asidik olmasının sağlığımıza hiç bir zararı yoktur tamamen doğaldır hem mutfakta hem temizlikte mükemmel bir çözümdür.

Sirkenin 10 Temizlik Mucizesi

1- Tıkanmış lavaboyu nasıl açarsınız?
Öncelikle yarım bardak karbonatı lavabonun deliğine doğru dökün ve bir bardak sirkeyi yine deliğe doğru boşaltın su köpürmeye başlıyacak. Bu köpürme durduğunda kaynar suyu dökerseniz kalan bütün pislikler çözülüp gidecektir.

2- Vazonuzda hemen solan çiçekleri daha uzun nasıl canlı tutarsınız?
Vazomuza elma sirkesi eklersek daha önceleri hemen solan çiçeklerimizin artık çok daha uzun canlı kaldığını göreceğiz. Bu işlemi saksılarınızdaki çiçeklere uygulamayın zarar verirsiniz! Bahsettiğimiz işlem vazonuzda sergilediğiniz koparılmış çiçekler için geçerlidir.

3- Tavada yapışıp kalmış yağları kolayca nasıl yokedersiniz?
Tavanızı ocağa koyuyorsunuz ve içine 1-2 bardak beyaz sirke koyuyorsunuz daha sonra aynı oranda su ekliyorsunuz. Suyumuz kaynamaya başladığında 5 dk kadar kaynamasına izin veriyoruz ve daha sonra ocağımızın altını kapatıp tavamızı musluk altında duruluyoruz.

4- Duvardaki bant yada oyuncakların oluşturduğu lekeleri nasıl silersiniz?
Bu işlem için yine beyaz sirkemize güveneceğiz. Boş bir camsil yada sprey özelliği olan şişemize beyaz sirkemizi koyuyoruz ve lekenin bulunduğu yere sprey ile sıkıyoruz 5-10 saniye bekledikten sonra beyaz bir bezle siliyoruz. İşlem bukadar. Yalnız dikkat etmeniz gereken birşey var renkli bez ile bu işlemi yaparsanız bezin rengi duvara geçebilir bu yüzden beyaz bir bez yada renksiz mutfak peçetesi kullanın.

5- Çöp kovanızdaki kokudan kurtulamıyor musunuz?
Sirkenin en büyük özelliklerinden bir taneside çok iyi koku yokedici olmasıdır. Eğer varsa beyaz sirke yoksa normal sirkemizi bir dilim ekmeğe döküyoruz ve bu ekmeği akşamdan çöp kovamıza koyuyoruz. Sabah kalktığımızda çöp kutusundaki ekmeği çıkartıyoruz ve artık kötü kokular yok!

6- Her yerde kullanabileceğiniz doğal bir temizlik iksiriniz olsun ister misiniz?
Boş bir camsil yada sprey özelliği olan şişeye 1 ölçek beyaz sirke 3 ölçek su koyuyoruz daha sonra bu karışımımıza bir kaç damla bulaşık deterjanı koyuyoruz ve çalkalıyoruz. Mükemmel temizlik iksiriniz hazır.

7- Gözlüklerinizde oluşan lekeleri çıkarmak zor mu?
Beyaz sirkemizi gözlük camlarımıza püskürtüyoruz ve daha sonra gözlük bezimizle siliyoruz. Artık gözlük camlarımız kusursuz derecede parlak.

8- Ütüsüz tişörtlerinizin kırışıklığını ve sinmiş kokuları nasıl yokedersiniz?
Sprey özellikli şişeye 1 ölçek beyaz sirke 3 ölçek su koyuyoruz ve askıda asılı duran tişörtümüze uzaktan sıkıyoruz. Bir süre sonra kırışıklıkların ve sinmiş kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.

9- Kedinizin oturmasını istemediğiniz yerleri siz belirleyebilir misiniz?
Kediler sirkeden nefret ederler bu yüzden oturmasını yada yatmasını istemediğiniz yerlere beyaz sirke sıkarsanız artık orada rahatsız olacaklarından dolayı yatmayacaklardır.

10- Mutfağınızda sineklerden kimyasal kullanmadan nasıl kurtulursunuz?
Bir bardağa elma sirkesi koyuyoruz ve bardağın ağzını streç filme kaplıyoruz daha sonra filmin üzerine delikler deliyoruz ve mutfağımızda bırakıyoruz bir süre sonra sineklerin kaybolduğunu göreceksiniz.

İçerik Etiketleri:
· ·
İçerik Kategorileri:
Pratik Temizlik Bilgileri

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar