KISIRLIKTA RAHİM AĞZINA BAĞLI NEDENLER (SERVİKAL FAKTÖR)

servikal faktör

Kısırlıkta Rahim Ağzına Bağlı Nedenler (Servikal Faktör)

Rahim ağzı yani serviks vajina ile rahimin birbirine bağlayan rahmin en alt kısmındaki ince uzun kısımdır.Rahim ağzının içerisinden rahme doğru ilerleyen açıklığa servikal kanal denir, vajinadaki spermler bu kanaldan ileleyerek rahim içerisine ulaşır ve yumurta hücresi ile buluştuğunda gebelik (hamilelik) meydana gelir.

Rahim ağzının (serviks, cervix) görevi vajinadan rahim içerisine spermlerin geçişini sağlamak, spermlerin daha uzun süre yaşayabilmesini sağlamak ve vajinadan rahim içerisine bakterilerin geçişine engel olmaktır. Rahim ağzından salgılanan yapışkan mukus Yumurtlama (ovulasyon) zamanında  daha akışkan hal alarak spermlerin geçmesini kolaylaştırır. Rahim ağzı ile ilgili bazı patolojiler sperm geçişinin zorlaşmasına neden olur, kısırlık (infertilite) sebebi rahim ağzı darlığı ile ilgili ise buna servikal faktör denir. Servikal faktör kısırlık nedenleri arasında  çok fazla yer almaz. Servikal faktör deyince rahim ağzında darlık, enfeksiyon, mukus yapısında bozukluk gibi nedenlerle spermlerin rahim içerisine geçişinde problem yaratan faktörler anlaşılır.
Aşılama işlemi ile spermler direk rahim içerisine verildiği için rahim ağzına bağlı kısırlık nedenleri ortadan kaldırılmış olur

 

İçerik Etiketleri:
· · ·
İçerik Kategorileri:
Sağlık

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar