KISIRLIKTA TÜPLERİN KAPALI OLMASI

tuplerin tikali olmasi

Kısırlıkta Tüplerin Kapalı olması

 

Rahim (uterus) her iki yanından uzanan kanallar aracılığıyla yumurtalıklara ulaşır. Rahimde sağda ve solda olmak üzere 2 tane vardır.Yumurtalıktan atılan yumurta tüp organının ucundaki fimbria denilen saçaklı yapılarla yakalanır ve rahim içerisine kadar gönderilir.Kadınlardaki tüplerin tıkalı olmasından oluşan kısırlık sebeplerinin yaklaşık 1/3 ünü oluşturur.

Tüplerden birinin tıkalı (kapalı) olması:
Tüplerden birisi tıkalı ise o taraftaki yumurtalıkta oluşan yumurta hücresi rahim içerisine ulaşamaz, Ancak açık olan tüpteki yumurtalıktan atılan yumurta ile hamile kalma şansı mevcuttur.İki tüpü açık olanlara göre daha düşük olacaktır.Yinede doğal yollarla diğer kadınlara göre azda olsa gebe kalma şansı mevcuttur.Bu nedenle tüp bebek uygulanmadan normal tedavilerle gebelik denenebilir ama özellikle yaşı çok ileri hastalarda zaman kaybetmemek için direk tüp bebek de uygulanabilir.

Her iki tüpün tıkalı olması:
Her iki tüpün de tıkalı olduğu laparoskopi ile kesin belirlenmişse bu durumda kadının normal yollardan gebe kalması olanaksızdır.

Tüplerin tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?
Her iki tüpün de kapalı olduğundan emin olmak için laparoskopi   yapılması gerekir. Rahim filmi (HSG) bu konuda yanıltıcı olabilir çünkü rahim filmi çekimi sırasında tüpler spazm (kasılma) nedeniyle kapalıymış gibi görünebilir. Böyle görünen hastaların bazılarında yapılan laparoskopide açık olduğu izlenmiştir.
 Tüplerin kapalı olmasının nedenleri:

  • Rahim ve etrafındaki organları içeren şiddetli enfeksiyon
  • Endometriozis
  •  Septik abortus
  •  Dış gebelik veya dış gebelik ameliyatı geçirmek
  •  Çok nadiren tüpe yakın bölgede gelişen ve buraya bası yapan bir myom tıkanıklığa neden olabilir.
  •  Doğuştan tek tüp veya hiç tüp olmaması görülebilir.
  • Daha önce tüplerini bağlatma ameliyatı geçirenler.
  • Pelvik tüberküloz

 

İçerik Kategorileri:
Sağlık

Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar