5dk’da Buharla Mikrodalga Fırını Temizleme

mikrodalga temzleme

5dk’da Buharla Mikrodalga Fırını Temizleme

Mikrodalga fırını nasıl temizleriz? Kullanacağımız malzemeler ve nasıl uyguluyacağımızı aşağıda takip edebilirsiniz.

Mikrodalgayı temiz tutmak her zaman kolay değildir (özellikle evde çocuklar varsa) ve genellikle herkesin uğraşmak istediği son iş budur. Bu iş zaman alıcı ve kötü kokulu bir görevdir.

Hepimiz, mikrodalga fırınlarımızın iyi görünmesini ve hijyenik olmasını sağlamak için en iyi yolun, her kullanımdan sonra silmek olduğunu iyi biliriz. Muhtemelen mikrodalga fırını kullanıyorsanız acele ediyorsunuzdur ve temizleyecek vakti bulamamışsınızdır.

Bu buharla mikrodalga fırını temizleme yöntemi, hazırlanması için yalnızca bir kaç saniye ve silinmesi için bir dakika sürenizi alacak. Ciddi yapışmış ve kurumuş yağların önüne geçmek için bu yöntemi haftada bir uygulamanızı öneririm.

Şimdi geçelim uygulamamıza;

Malzemeler:

 • 1 Ad. Limon
 • Mikro dalgaya uygun kase (Porselen, ısıya dayanıklı cam vb. kesinlikle metal kase kullanmayın)
 • Musluk suyu

Uygulanışı:

 1. Kırıntıları bir bez yardımı ile mikrodalga fırınımızdan temizleyelim
  mikrodalga temizleme
 2. Limonumuzu ince ince dilimlere bölelim(5-10 dilim) ve kasemizin içine koyalım. Üzerine kasemizin yarısını aşmayacak şekilde ortalama 1, 1,5 su bardağı su ekleyelim. Kaba koyduğumuz limon dilimlerinden bir kaçını suya sıkabilirsiniz.
  mikrodalga temizleme
 3. Hazırladığımız kasemizi mikrodalga fırına koyuyoruz ve en yüksek güce getirip zamanlayıcıyı 5 dakikaya ayarlayıp çalıştırıyoruz. Bu aşamada gözümüz mikrodalga fırınımızda olsun bir kaç dakika sonra suyumuz kaynamaya başlayacak.
  mikrodalga temizleme
 4. Su kaynama noktasına gelip fokurdamaya başlayınca mikrodalga fırınımızı durduruyoruz(Su fokurdadığında makineyi kapatmazsak ısı çok yükseleceğinden kaseden fışkırmasına ve tehlikeli bir hale gelmesine neden olabilir).  1,5 dakika kadar kapağı açmıyoruz çünkü bize lazım olan zaten buhar ve makinemizin içine iyice işlemesini bekliyoruz. Kapağımızı açıp bir bez yada havlu yardımıyla kasemizi makineden çıkartıyoruz. Bu aşamada çok dikkatli olun çünkü su hala çok sıcak!
  mikrodalga temizleme
 5. Şimdi nemli bir bez yardımı ile mikrodalga fırını temizliyoruz daha sonra kuru bir bez yardımı ile üzerinden geçerek kurutuyoruz. İçindeki tepsiyi çıkartıp elde yada bulaşık makinesinde yıkayıp yine kuru bir bez yardımı ile kurutup makinemize tekrar yerleştiriyoruz.mikrodalga fırın

Umarım bu uygulama hepinize yardımcı olacaktır. Şimdiden kolay gelsin.

İçerik Etiketleri:
· · · ·
İçerik Kategorileri:
Pratik Temizlik Bilgileri

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar