Karbonatla Fayans ve Kalebodur Aralarını Temizleme

fayans ve kalebodur arası temizligi

Karbonatla fayans ve kalebodur aralarını temizleme nasıl yapılır?  Hangi malzemeler kullanılır? Nasıl uygulanır?

Hepimizin bildiği gibi özellikle banyo ve mutfağımızdaki fayans ve kalebodurların arası zamanla kirlenir ve tüm hanımların kabusu olan ve misafirlerimizin görmesini istemediğimiz siyah görüntü oluşur. Bu hepimzin başının belasıdır.

Genelde marketlerde fayans ve kalebodur aralarını temizleyebileceğini belrten kimyasal temizlik malzemeleri bulunuyor ama bu hem yaydığı gazlardan hemde pahalı olmasından dolayı benim pek tercih etmediğim bir yöntem.

Şimdi gelelim bu kötü görüntülerden nasıl kurtulabileceğimize. Öncelikle gereken malzemeleri sıralayalım.

Malzemeler:

  • Çamaşır suyu
  • Karbonat
  • Eski bir diş fırçası

Hazırlanışı:

Karbonat ve çamaşır suyunu, kalın bir macun oluşturana kadar karıştırın. Macunu kirli fayans kalebodur aralarına uygulayın ve 5-10 dakika bekletin.

Çamaşır suyu ve karbonatımız kirli alandaki siyahlıkların çoğunun sökülme işini yapacaktır, ancak size tavsiyem 5-10 dakika bekleyin ve sonra karışımımızın daha derine işlemesi için diş fırçasıyla ovun.

Ovma işlemimiz bittikten sonra 5-10 dakika daha bekleyin ve ardından uygulamayı yaptığımız araları yıkamaya başlayabiliriz. Elde taşınan bir duş başlığınız varsa bunu kullanın eğer yoksa nemli bir bez kullanarak uyguladığımız karışımızı iyice silelim ve bu silme esnasında bezimisi sık sık yıkamayı unutmayalım.

Bilmemiz gereken bir noktada sildiğimiz fayans ve kalebodur aralarının hafif sarımsı olması ama endişelenmeyin genelde ıslandıklarında hafif sarımsı görünürler ama kuruduklarında nasıl pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Hepinize şimdiden kolay gelsin.

 

İçerik Kategorileri:
Pratik Temizlik Bilgileri

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar