Su İçmenin 10 Faydası

su içmenin 10 faydası

Su İçmenin 10 Faydası

1. Ağız kokusunu önler

Gün içinde az  sıvı alımı nedeniyle tükürük miktarı azalabilir.Tükürük azaldığı zaman ağız temizliğinde gerekli olan sıvı yetersiz gelir. Buda, ağız kokusuna neden olur.

2. Sağlıklı saçlara kavuşmak için

Vücuttaki yetersiz su kepeklenmeye, saç kuruluğuna, kırılmalara, ve saç dökülmelerine neden olur. Su sadece vücudumuzu nemlendirmez, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmamızı da sağlar.

3. Kas kitlesi fazla olanlar için daha çok gereklidir

Spor yaparken sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku ile birlikte  vücudumuz için gerekli su tüketimi çok önemlidir. Özellikle kas geliştirici spor yapanlar için bu kurallar önemli bir yer tutar

Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacının da artacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bu sporla uğraşanların antreman öncesi ve sonrası su içmeleri önerilir.

4. Beyindeki etkisi

Beyinsel faliyetlerde unutkanlık merkezi beyin olduğu için bu organımızı iyi beslemeliyiz. Bunun için de yeterli ve sağlıklı su tüketimi çok önemli bir yer tutar. Susuzluk unutkanlığın dışında  dikkat süresini ve hareket yeteneğini de olumsuz yönde etkiler.

5. Sağlıklı bir gebelik dönemi için önemi

Gebelik döneminde vücudun normalden daha fazla suya ihtiyacı vardır. Bebeğin gelişmesi, anne karnındaki sıvı içinde olur, annenin kan hacmi artar ve bu da daha fazla su ihtiyacı demektir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için, annenin artan su ihtiyacını karşılaması gerekir.

6. Bağırsakları çalıştırır

Yediğimiz lifli besinler, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkin bir rol oynar. Ancak ne kadar lifli gıda yenilirse yenilsin, gerektiği kadar su içilmediğinde, alınan lifler vücutta etkin bir şekilde kullanılmaz. Az su tüketimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve buna bağlı olarak kabızlığa yol açar.

7. Stresle savaşır

Beyin dokusunun büyük bir bölümü sudan oluşur. Vücudunuzda yeteri kadar su yoksa fiziksel ve ruhen kendimizi sitres altında hissedebilirsiniz. Susuzluğa dayanamamamızın sebebi de aslında budur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz. Ayrıca Vücuttaki su eksikliği tansiyon yüksekliğine de sebep olabilir.

8. Böbrek Taşı riskini azaltır

Vücudumuzdan yabancı ve zararlı maddeleri uzaklaştıran böbrekler, yeterli sıvı alınmadığı zaman bu işlemi gerçekleştirmekte zorlanır. Bu da birtakım böbrek hastalıklarına yol açmasının yanısıra, minerallerin birikimi de böbrek taşı oluşumuna neden olur.

9. Kalbe Faydası

Damarlarımızda dolaşan kan, hücrelerimiz için gerekli oksijeni ve diğer maddeleri su ile birlikte daha hızlı taşır. Su tüketiminin az olduğu zaman, kan hacmi azalabilir ve bu da dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek kalbin yükü artırır.

 10. Reflünün doğal tedavi yöntemidir.

Günlük yaşam kalitemizi büyük bir  oranda düşüren ve tedavi edilmediği takdirde ciddi rahatsızlıklara sebep olan reflü için yeteri miktarda ve iyi su içmek çok önemli. Bunun için suu içmek bazı hastalarda reflünün etkisini azaltırken, bazı hastalarda tamamen iyileşmeye kadar gittiği görülür.

İçerik Etiketleri:
· ·
İçerik Kategorileri:
Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar