KISIRLIK (İNFERTİLİTE) VARLIĞINDA YAPILAN TAHLİLLER, TESTLER

kisirlik tahlilleri

Kısırlık (İnfertilite)Varlığında Yapılan Tahliller,Testler

Bir çiftte kısırlık yani infertilite tanısı konulabilmesi için ve hangi tedavilerin gerekebileceğinin planlanması için bazı tetkikler, testler yapılır. Erkekle ilgili bir problemin varlığının araştırılması için öncelikle spermiogram (sperm testi) ve üroloji uzmanı tarafından ürolojik muayene yapılır.

Kadında öncelikle pelvik muayene, ultrasonografi daha sonra yumurtalık fonksiyonlarını gösteren hormon tahlilleri, over rezerv testleri (yumurtalık kapasitesi), rahim filmi (hsg), salin infüzyon sonografi (sis) ve son olarak gerekirse histeroskopi, laparoskopi işlemleri yapılır.

Pelvik muayene ve ultrasonografi:

İnfertilite (kısırlık) değerlendirilmesinde ilk basamaktır. Hastada myom, kist veya benzeri bir pelvik patoloji varlığı araştırılır. Doğumsal rahim anomalileri ultrasonografide tespit edilebilir. Tüplerin açık veya kapalı olması bunun için rahim filmi (HSG) gereklidir. Ultrasonografi ile ayrıca yumurta büyümesi ve yumurtlama takip edilebilir.

Hormon tahlilleri:

Kısırlık durumunda mutlaka yapılması gereken tahlillerdir. Adetin üçüncü gününde başlanolarak yumurtalık fonksiyonlarını gösteren ostrajen hormonu tetkiki. Göğüslerden süt gelmesi gibi bir durum varsa prolaktin hormonuna ve troid hormonlarına da bakılır. Adetin 21. günü yapılan progesteron hormonu  ölçümü yumurtlama olması hakkında bilgi verir.

Ayrıntılar için tıklayın HİPERPROLAKTİNEMİ (SÜT HORMONU YÜKSEKLİĞİ) ve KISIRLIKTA TROİD HORMON BOZUKLUKLARI (GUATR;HİPOTROİDİ;HİPERTROİDİ)

Over rezerv testleri (yumurtalık kapasitesi değerlendirmesi):

Bu testler kadının yumurtalıklarının hormon üretme ve yumurtlama kapasitesini gösteren testlerdir. Bu testler tedavinin başarısı ve planlanması hakkında önemli bilgiler verir.

Salin infüzyon sonografi (SİS):

Halk arasında “sulu ultrason” diye tabir edilen rahim içerisine vajinadan ince bir kanül ile sıvı verilerek ultrason yapılmasıdır. Bu verilen sıvı sayesinde rahim içerisi genişleyeceği için rahim iç duvarındaki myom, polip ve benzeri patolojiler daha rahat izlenir.

Histeroskopi:

Rahim içerisine kamera ile bakılan histeroskop denilen bir sistem kullanılır. Rahim içerisindeki patolojilerin gözlenmesi ve bunların tedavisi için kullanılır. Rahim içerisindeki polip ve myomlar histeroskopi yöntemi ile alınabilir.

Laparoskopi:

İnfertilite (kısırlık) durumunda tüplerin açıklığının değerlendirilmesinde en güvenilir yöntemdir. Ayrıca saptanan kist veya benzer patolojilerin tedavisi için kullanılır. Tüplerin etrafındaki yapışıklıklar açılabilir

İçerik Kategorileri:
Sağlık

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size Özel! Bazı Kayıtlar